کمیته واکسیناسیون آلمان متهم به کم‌کاری

رئیس ایالت بایرن، مارکوس زودا (Markus Söder) که تا چندی پیش از شانس‌های اصلی کاندیداتوری برای رسیدن به مقام صدراعظمی آلمان بود، حالا و در اظهارنظرهایی غیرمستقیم، کمیته واکسیناسیون آلمان را به بی‌لیاقتی و کم‌کاری درخصوص واکسیناسیون کودکان زیر ۱۸سال متهم کرده است. کمیته اما کماکان دربرابر چنین کاری مقاومت می‌کند.

زودا (از حزب CSU) اما تنها منتقد کمیته واکسیناسیون آلمان (STIKO) نیست. این کمیته که زیرنظر موسسه رابرت کخ فعالیت می‌کند، به‌دلیل مبهم بودن خطرات انجام واکسیناسیون برای کودکان، در برابر خواست اکثر سیاسیون مقاومت کرده و حالا و پس‌از اظهارنظرهای تند رئیس ایالت بایرن، پاسخ تندی در دفاع از خود منتشر نموده است.

اظهار نظر آقای زودا و سایر سیاستمداران درخصوص STIKO و وظایف آن، بادرنظر گرفتن ایام مبارزات انتخاباتی، نامناسب بوده و باید اصلاح گردد.

زودا در مصاحبه خود با رادیو بایرن، ضمن کنایه به داوطلبانه بودن قبول مسئولیت در STIKO، خواستار واکسیناسیون هرچه سریع‌تر کودکان و نوجوانان شده و برای این خواسته‌ی خود، به گزارش سازمان پزشکی اروپا (EMA) اشاره کرده که واکسیناسیون افراد بالای ۱۲سال را بلامانع دانسته است. زودا با اشاره به EMA این‌طور گفته که: «آن‌ها هستند که حرفه‌ای محسوب می‌شوند» و با همین جمله، سطح دانش و کارکرد STIKO را زیر سوال برده است. او همچنین STIKO را متهم به بی‌میلی برای القای حس امنیت در جامعه کرده است.

STIKO اما در بیانیه خود به نظرات زودا پاسخ داده است: STIKO یک کمیته مستقل، متشکل از متخصصینی‌ست که [نتایج] کار آن‌ها توسط اعضای موسسه رابرت کخ مورد تایید می‌باشد. این کمیته مطابق با معیارهای علمی و به‌صورت شفاف کار می‌کند و به‌هیچ وجه از EMA «غیرحرفه‌ای‌تر» نیست.

همه‌ی این‌ها درحالی‌ست که Tagesschau امروز با پخش گزارشی، به‌طور غیرمستقیم وضعیت واکسیناسیون ایرانیان را زیر سوال برده و نماهای بسیار زشتی از صف‌های طویل ایرانیان برای دریافت واکسن در ارمنستان منتشر کرده است. گذاشتن این دو خبر در کنار هم، یعنی دعواها بر سر واکسیناسیون کودکان و نوجوانان در آلمان، در مقابل واکسینه شدن تنها ۳٪ از جمعیت بزرگسال ایران به‌طور کامل، تناقض و تفاوت عمیقی از سطح دغدغه‌ی مسئولین دو کشور را جلوه می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *