همکاری تلگرام و دولت آلمان در واکسیناسیون

مدیرعامل تلگرام اخیرا اعلام کرده که در همکاری در برنامه‌ی واکسیناسیون با دولت آلمان، تصمیم دارد این پیام‌رسان را که اخیرا مورد توجه جوانان و البته احزاب راست و چپ افراطی قرار گرفته‌ است، اشتراک آن‌هایی که هنوز در برابر واکسیناسیون مقاومت می‌کنند، از ۱۵ آگوست از حالت رایگان خارج کرده و درصورت تمایل برای استفاده از این اپلیکیشن، ماهانه ۸.۹۹€ حق اشتراک دریافت کند (منبع). در این خصوص، پاول دروف گفته است که:

ما از مدت‌ها قبل برنامه داشتیم اپلیکیشن‌مان را که سال‌هاست به‌صورت رایگان عرضه می‌شود، اشتراکی (پولی) کنیم. از آن‌جایی که علاقه‌مند به حمایت از کمپین واکسیناسیون کرونا در آلمان هستیم، در آینده، تلگرام را برای کسانی که واکسینه شده‌اند کماکان رایگان نگه عرضه خواهیم کرد.

درخصوص این اعلام، و تهدیدات پیشین که در مطلب «آن‌ها که دارند، ما که نداریم» به‌آن پرداختیم، گروه نه‌چندان کوچک و مخالفِ واکسیناسیون، تئوری توطئه‌های فراوانی در سر پرورانده‌اند. عده‌ای این اعلام تلگرام را حاصل فشار دولت آلمان و عده‌ای دیگر، آن را یک اخاذی کلان از سوی مدیر عامل تلگرام تلقی می‌کنند.

هنوز قطعی و نهایی بودن این سیاست مشخص نیست اما تلگرام برای کاربران آلمانی، گزینه‌ی Kostenfreie Nutzung یا همان «استفاده رایگان» را اضافه کرده که در آن کاربران یا می‌توانند QR-Code مربوط به کارت واکسیناسیون را اسکن و یا تصویر کارت را بارگذاری کنند.

یکی از مسائل حاشیه‌ای این طرح که تنها رسانه der Postillon به‌آن پرداخته و سایر نشریات معتبر از گزارش آن صرف نظر کرده‌اند، تخفیفی‌ست که تلگرام برای دانشجویان درنظر گرفته:

مطابق خبر Postillon، اگر دانشجویی باشید که از زدن واکسن تا ۱۵ آگوست سال جاری (۲۰۲۱) سر باز زده، تلگرام برای شما تخفیف دانشجویی در نظر گرفته است. هزینه اشتراک شما از ۸.۹۹، به ۸.۶۹یورو کاهش خواهد یافت. این تخفیف ۳۰سنتی بیشتر از هر چیز در Forumها، دستمایه طنز کاربران قرار گرفته.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *