معرفی کلیسای یادبود قیصر ویلهلم

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم که اکثرا آن را به‌عنوان کلیسای یادبود (Gedächtniskirche) می‌شناسند، یکی از شناخته‌شده‌ترین عبادت‌گاه‌های مسیحیان پروتستان در آلمان است که در شمال شرقی برلین (در شارلوتنبرگ) قرار گرفته است. این کلیسا توسط فرانتس شوشتن (Franz Schwechten)، یکی از معماران معروف قرن نوزدهم، بین سال‌های ۱۸۹۱ تا ۱۸۹۵ به‌دستور قیصر ویلهلم دوم (Wilhelm II) برای گرامیداشت یاد و خاطره پدربزرگش قیصر ویلهلم اول (Wilhelm I) ساخته شده است. ساختمان کلیسای یادبود قیصر ویلهلم به‌سبک نئو-رومی (Neoromanik) ساخته شده و همین معماری باعث سرآمد و شاخص‌تر شدن آن نسبت به بسیاری از کلیساهای قدیمی‌تر شده است. برج (مناره) کلیسا در زمان ساخت ۱۱۳متر طول داشته که در آن دوران، بلندترین ساختمان برلین بوده است.

در جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۴۳، کلیسای یادبود قیصر ویلهلم شدیداً دچار آسیب شد. بازسازی بنای این ساختمان خیلی زود و پس از پایان جنگ در دستور کار قرار گرفت اما پس از کش و قوس‌های فراوان، تصمیم بر تغییر ساختار کلی بنا گرفته شد و از بازسازی مناره صرف‌نظر شد تا به‌عنوان عبرتی از نتایج جنگ در خیابان خودنمایی کند. نهایتاً در ۱۹۶۱، ساختمان‌های کوچک و بزرگ شیشه‌ای در اطراف ویرانه‌های باقی‌مانده به‌عنوان کلیسای جدید (neue Kirche) طراحی و ساخته شد.

ساختمان جدید و قدیمی کلیسا از نمای بیرونی
نمای داخلی از بنای جدید ساختمان کلیسا

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم در نزدیکی باغ وحش برلین قرار دارد. سرشاخه‌ای از Spree از کنار آن عبور می‌کند و در کل، در منطقه‌ای فوق‌العاده توریستی واقع شده است. پس اگر گذارتان به دروازه براندنبورگ (Brandenburger Tor) یا دانشگاه فنی برلین یا موزه عکاسی یا آکواریوم برلین افتاد، سری هم به این کلیسای دیدنی بزنید.

ایستگاه اتوبوس Breitschadplatz که محل عبور خطوط ۱۰۰ و ۲۰۰ اتوبوسرانی برلین است (خط ۱۰۰ اتوبوس برلین، معروف‌ترین و پربازدیدترین خط اتوبوس این شهر است چراکه از کنار و نزدیکی تمامی مکان‌های دیدنی این شهر گذر می‌کند) در نزدیکی کلیسای یادبود قرار دارند. همچنین ایستگاه اتوبوس Europa Center در ضلع جنوبی بنای کلیسا که محل عبور M19، M29 و M46 است نیز یکی دیگر از راه‌های دسترسی اصلی به این جاذبه دیدنی است. اگر مترو را به اتوبوس ترجیح می‌دهید، ایستگاه Bahnhof Zoologischer Garten که محل عبور خطوط U2 و U3 و U9 مترو و RB14 و RB21 و RB22 تراموا (S-Bahn) است حدودا ۵ دقیقه به‌صورت پیاده تا کلیسای یادبود قیصر ویلهلم فاصله دارند.


دیدن نقشهٔ بزرگتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *