بریتانیا قرار است که به‌زودی، قوانین پناهندگی خود را سخت‌تر و دایره‌ی پذیرش آن‌ها را تنگ‌تر کند؛ اما بریتانیا تنها کشوری نیست که قصد انجام چنین کاری را دارد. دانمارک درحال برنامه‌ریزی برای توقف بررسی درخواست پناهندگی در داخل مرزهای خود است. با سخت‌تر شدن قوانین در بسیاری از کشورهای اروپایی، آلمان شاهد موج جدیدی از پناهجویان خواهد بود.

سیاست‌های عدم پذیرش پناهجو مدت‌هاست که در اروپای شرقی رواج پیدا کرده و کشورهایی مانند فرانسه هم با عدم رسیدگی مناسب، ایتالیا با انتقال پناهجویان به اردوگاه‌هایی در شمال خود و یونان نیز با رد ورودی‌ها در مرز، شرایط را دشوار و دشوارتر کرده‌اند.

دانمارک هم مانند بریتانیا به‌سراغ راهکار قدیمی اسکان پناهجویان در خارج از مرزهای خود رفته گرچه اتحادیه اروپا که تاحدودی با چنین تصمیماتی کنار آمده، هنوز نتوانسته کشور مناسبی در شمال آفریقا (نزدیکی مرزهای جنوبی اروپا) برای اسکان پناهجویان آفریقایی پیدا کند. مصر پایش را از معامله عقب کشیده، مراکش و الجزیره خود از مبدأهای اصلی پناهجویان هستند و لیبی هم درگیر جنگ داخلی‌ست.

با این تفاسیر و با غیرممکن‌تر شدن موفقیت در پذیرش درخواست پناهندگی، آلمان که همین حالا هم اصلی‌ترین مقصد در اروپاست، بیش از پیش با موج‌ ورود پناهندگان مواجه خواهد شد. بحث درباره‌ی چنین موضوعی در سطوح بالای مقامات سیاسی آلمان بسیار کمتر از سایر مباحث مورد بررسی قرار می‌گیرد. ماتیاس میدلبرگ (از حزب CDU) تخمین می‌زند که تا پایان ۲۰۲۱، بیش از ۱۵۰هزار نفر راه پناهندگی را برای اقامت در آلمان در پیش گیرند. این درحالیست که این عدد در ۲۰۲۰، نزدیک به ۱۴۵هزار، در ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۱۰هزار و در ۲۰۱۸، نزدیک به ۱۸۵هزار درخواست بوده است.

در نمودار زیر، آماری مقایسه‌ای از تعداد کل پناهجویان در کشورهای اروپایی تا انتهای سال ۲۰۱۷م را مشاهده می‌کنید.

آمار مقایسه‌ای تعداد پناهجویان در اروپا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *