تحصیل پزشکی در آلمان

راهنمای ورود به رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های آلمان

آیا شما هم می‌خواهید شغلی تضمین‌شده و پردرآمد در آلمان داشته باشید؟ چه شغل و رشته‌ای جذاب‌تر از پزشکی؟ آن هم در کشوری که با کمبود نیروهای درمانی مواجه است و هرساله به جمعیت سالخورده‌ی آن افزوده می‌شود.

▅ پزشکی: یک بار تحصیل، یک عمر موقعیت

پزشکان در آلمان، حرفه‌ای جذاب و پرتنوع را تجربه می‌کنند. بیش از ۳۰ انتخاب برای تخصص در پیش روی آن قرار دارد: از چشم‌پزشکی گرفته تا پزشکی قانونی. به‌همین خاطر است که حتی برای جوانان آلمانی در دوران دبیرستان، پزشکی یکی از انتخاب‌ها با اولویت بالا محسوب می‌شود؛ اما رسیدن به صندلی پزشکی در دانشگاه‌های آلمان، با وجود متقاضیان داخلی و بین‌المللی بسیار، کمی سخت‌تر از سایر کشورهاست.

▅ نحوه پذیرش برای تحصیل پزشکی در آلمان

چگونگی دریافت پذیرش، در دانشگاه‌های ایالات مختلف نسبت به یکدیگر می‌تواند متفاوت باشد. چیزی که در میان تمام فاکتورهای پذیرش دانشجو برای تحصیل پزشکی در آلمان مشترک است، داشتن نمرات بالای دیپلم (و پیش‌دانشگاهی)‌ برای متقاضیان است. برخی دانشگاه‌ها، سالی چند بار اقدام به برگزاری آزمون TMS مخفف Test für Medizinische Studiengänge (آزمون ورود به پزشکی) می‌کنند. این آزمون، با هدف سنجش دانش متقاضیان از علوم تجربی (زیست‌شناسی و مسائل مربوطه) و همچنین بررسی میزان آشنایی آنان با مسائل مربوط به رشته‌های پزشکی برگزار می‌شود. متولی برگزاری TMS، شرکت ITB Consulting GmbH است و در حال حاضر، دانشگاه‌های زیر، برای پذیرش دانشجو، شرط قبولی در این آزمون را درنظر گرفته‌اند.
برای رشته پزشکی:

Bochum – Erlangen-Nürnberg – Frankfurt – Freiburg – Gießen – Göttingen – Halle (Saale) – Heidelberg – Heidelberg-Mannheim – Kassel – Kiel – Köln – Leipzig – Lübeck – Mainz – Marburg –München – Oldenburg – Regensburg – Rostock – Tübingen – Ulm – Würzburg

و برای رشته دندانپزشکی:

Erlangen-Nürnberg – Frankfurt – Freiburg – Gießen – Göttingen – Halle (Saale) – Heidelberg – Kiel – Köln – Leipzig – Mainz – Regensburg – Rostock – Tübingen – Ulm – Würzburg

آزمون TMS دوبار در سال و اغلب در ماه مِی (Mai) و نوامیر (November) برگزار شده و می‌بایست تا اواسط ژانویه هر سال، برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون، به پرتال مرکز برگزاری آزمون TMS مراجعه کرد. در حال حاضر آزمون‌های بعدی و قابل ثبت‌نام در ۱۳ و ۱۴ مِی ۲۰۲۳ (مهلت ثبت‌نام حداکثر تا ۱۴ فوریه ۲۰۲۲) و همچنین ۴ و ۵ نوامبر ۲۰۲۳ (مهلت ثبت‌نام حداکثر تا ۱۸ آگوست ۲۰۲۲) برگزار خواهند شد.

شما به‌عنوان یک غیراروپایی نیازی به شرکت در آزمون TMS برای دریافت پذیرش در رشته‌های پزشکی در آلمان ندارید. این آزمون را تنها افرادی که تحصیلات متوسطه خود یا M-Kurs را در آلمان گذرانده باشند، نیاز خواهند داشت. لطفا به توضیحات زیر توجه کنید.

▅ مراحل تحصیل پزشکی در آلمان

تحضیل پزشکی در آلمان به‌طور معمول حداقل ۶ سال و ۳ ماه طول می‌کشد. برخلاف زیر-شاخه‌ها و زیر-رشته‌های پزشکی مانند پرستاری که تحصیل در آن‌ها به دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقسیم می‌شود، تحصیل پزشکی در نهایت در آزمونی معروف به آزمون دولتی (Staatsexamen) خاتمه خواهد یافت.

دانشجویان پزشکی یک بار با پایان ترم چهارم تحصیل خود، در فاز اول این آزمون شرکت می‌کنند (پیش از ورود به عرصه عملی – آزمون مرحله اول، آزمونی برای سنجش دانش تئوری است). در مرحله اول، شرکت کننده آزمون با ۱۰۰ پرسش از آناتومی و بیولوژی، ۸۰ پرسش از فیزیولوژی و فیزیک، ۸۰ پرسش از شیمی و بیوشیمی و ۶۰ پرسش از روانشناسی و جامعه‌شناسی مواجه خواهد بود. این آزمون در دو روز برگزار شده و شرکت‌کنندگان ۴ ساعت زمان در هر روز برای پاسخگویی به ۱۶۰ پرسش خواهند داشت (محموعا ۳۲۰ سوال). حداقل نمره قبولی، پاسخ درست به ۶۰درصد سوالات (۱۹۲ پرسش از ۳۲۰) است.
پس از طی این مرحله و آزمون کتبی، دانشجویان می‌بایست در آزمون شفاهی نیز شرکت کنند و به پرسش‌های اساتید پاسخ دهند. اگر کسی نتوانسته باشد در آزمون کتبی موفق شود، این فرصت را خواهد داشت که در آزمون شفاهی شرکت کرده و درصورت قبولی، مجددا در آزمون کتبی شرکت کند.

در آزمون پایان دوره یا همان مرحله دوم که قبولی در آن، منجر به دریافت مجوز طبابت در آلمان می‌شود، دانشجو باید توانایی خود در کار به‌صورت مستقل به عنوان یک پزشک و به‌کارگیری آموخته‌های تئوری خود در حوزه‌ی عملی را اثبات کند. آزمون مرحله دوم پزشکی آلمان، اثبات توانایی در موارد زیر ضروری است:
◂ دریافت سابقه از بیمار
◂ معاینه
◂ تشخیص آزمایشگاهی
◂ تفسیر نتیج آزمایشگاهی
◂ تشخیص و تشخیص افتراقی بیماری
◂ پاتولوژی
◂ برنامه‌ریزی درمانی و فارماکولوژی
◂ رفتار مناسب نسبت به بیمار و همراهان

▅ ادامه تحصیل به‌عنوان متخصص در آلمان

همان‌طور که در بالا توضیح داده‌شد، پس از گذراندن آزمون نهایی کشوری و دریافت مجوز طبابت، می‌توان کار را به‌عنوان پزشک عمومی در آلمان آغاز کرد. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته‌های تخصص پزشکی در آلمان پس از آن را دارید، می‌بایست روی ۵ الی ۶ سال تحصیل دیگر حساب کنید. اغلب اوقات دانشجویان تخصص پزشکی در آلمان در بیمارستان‌های دانشگاه‌های پزشکی یا سایر مراکز معتبر سپری خواهد شد.

البته که پیش از هر چیز، داشتن حداقل مدرک B2 زبان آلمانی برای ورود به تخصص و همچنین مدرک B2 für den Beruf ضروری است. برای تخصص، بیش از ۳۰ عنوان را می‌توانید انتخاب کنید و دورانی پرتنش با وظایف گوناگون را در فضای آموزشی و بیمارستان‌ها سپری خواهد کرد. در دوران تحصیل دانشجو کماکان یک پزشک است و وظایف خود به عنوان یک پزشک عمومی را دنبال خواهد کرد اما سطح درآمد او، اندکی بالاتر خواهد رفت و تحت عنوان ٬٬کمک متخصص٬٬ حقوق می‌گیرد. درنهایت دانشجویان تخصص باید در آزمون تخصص شرکت کرده و درصورت قبولی، به عنوان پزشک متخصص اجازه طبابت خواهند داشت.

سایر قوانین پذیرش به عنوان دانشجوی تخصص پزشکی در آلمان نسبت به ایالتی که متقاضی آن هستید یا در آن ساکنید می‌تواند متفاوت باشد. ایلت‌های مختلف قوانین و شرایط مختص به‌خود را داشته و نمی‌توان راه مستقیم و واحدی را برای پذیرش در رشته‌های تخصص پزشکی در آلمان معین کرد.

▅ پیش‌نیازهای پزشکی: سطح تحمل بالا!

داشتن دانش زبان آلمانی بالا مسئله‌ای بسیار مهم برای دریافت پذیرش در رشته‌ی پزشکی در آلمان است. شاید بسیاری از واژگان تخصصی این رشته، حتی در زبان آلمانی با انگلیسی یکسان باشد اما تمام دوران تحصیل و امتحانات را به زبان آلمانی سپری خواهید کرد. همچنین سطح دانش بالا از زیست‌شناسی پیش از ورود به پزشکی در آلمان بسیار مهم است؛ مخصوصاً در ترم نخست تحصیل که با حجم بالایی از تدریس زیست‌شناسی و شاخه‌های آن مواجه خواهید شد. 

البته که پزشک بودن، کاری بسیار دشوار و طاقت فرساست. تحصیل این رشته هم چه در ایران و چه در آلمان، دورانی بسیار پرتنش و پراسترس را برای دانشجو رقم خواهد زد. بنابراین اصلی‌ترین پیش‌نیاز ورود به پزشکی در آلمان، توانایی تحمل تنش، استرس و فشار روانی بسیار زیاد است.

▅ پزشک تنها در بیمارستان نیست

سالانه نزدیک به ۱۰ هزار نفر به عنوان پزشک عمومی از دانشگاه‌های آلمان فارغ‌التحصیل می‌شوند. یافتن کار و شغل برای این پزشکان در شهرهای کوچک کار چندان دشواری نیست. همواره و همه‌جا، مخصوصاً در نواحی روستایی، به پزشک خانواده نیاز است. در شهرهای بزرگ‌تر مانند فرانکفورت یا برلین و هامبورگ، شاغل شدن به‌عنوان پزشک عمومی در یک بیمارستان یا مرکز درمانی بزرگ کار به‌نسبت سخت‌تری‌ست اما با این وجود، جمعیت رو به سالمندی آلمان و نیازهای روزافزون این جمعیت به خدمات پزشکی، هرگز یک پزشک را در این کشور بیکار رها نخواهد کرد.

همچنین قرار نیست که در آلمان، تنها در مراکز درمانی به پزشک نیاز باشد. صنایع دارویی عظیم این کشور همواره به پزشکان خلاق نیاز دارند و مراکز تحقیقاتی نیز در پروژه‌های مختلف علوم طبیعی، ترجیح می‌دهند از وجود و حضور یک پزشک توانمند بهره ببرند. برای حضور در سطوح مدیریتی نیز داشتن مدرک پزشکی می‌تواند یک امتیاز مثبت بسیار بزرگ محسوب شود.

▅ پذیرش پزشکی در آلمان برای ایرانی‌ها

مطابق شرایط ذکرشده در پرتال اونی-اسیست (uni-assist.de) داشتن گواهی پایان تحصیلات متوسطه و پیش‌دانشگاهی در رشته‌های ریاضی-فیزیک یا علوم‌تجربی به‌همراه سابقه حداقل یک ساله از تحصیل در دانشگاه (دولتی یا آزاد) می‌تواند بزرگترین پیش‌نیاز برای داشتن انتخابی آزاد در رشته و محل تحصیل در آلمان باشد. درغیر اینصورت، تحصیل در آلمان غیرممکن نیست اما انتخاب شما در میان رشته‌ها با محدودیت مواجه خواهد شد.
مسئله‌ی بسیار مهم برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در آلمان داشتن نمرات خوب و عالی در دوران دبیرستان، مخصوصاً در دروس زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی است. در رقابت بزرگ ۱۰ هزار نفره، این نمرات شماست که می‌تواند وجه تمایز شما نسبت به سایرین باشد.
مسئله‌ی بسیار مهم دیگر این است که شما می‌توانید بدون داشتن سابقه‌ی قبولی در دانشگاه یا تحصیل در دانشگاه‌ هم برای دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان اقدام کنید اما در این‌صورت، می‌بایست یا یک سال در یک کالج، دوره‌‌ای که اصطلاحاً ٬٬دوره‌ی آماده‌سازی٬٬ نامیده می‌شود را گذرانده و یا در آزمون ورودی شرکت کنید.
دوره‌ی آماده‌سازی در کالج (دوره‌های آماده‌سازی رشته پزشکی در کالج را در آلمان، M-Kurs می‌نامند)، دوره‌ای‌ست که در آن، در مدت زمانی حدوداً ۱۰-ماهه، شبیه به سال منتهی به کنکور در ایران، دروس اصلی به‌زبان آلمانی و به‌صورت فشرده مرور خواهد شد و با قبولی و کسب نمرات خوب، می‌تواند مانند سایرین در آزمون TMS شرکت کنید.

▅ هزینه‌های تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان تقریباً رایگان است و دانشجویان شهریه‌ای بابت این تحصیل نمی‌پردازند. برخی دانشگاه‌ها در هر ترم، مبلغ اندکی از دانشجو بابت بیمه و سایر خدمات آموزشی (بین ۲۰۰ تا ۴۰۰یورو) دریافت می‌کنند.
برخلاف دانشگاه، تحصیل در یک کالج و شرکت در M-Kurs رایگان نیست. شهریه‌ی کالج‌ها می‌تواند نسبت به معروفیت و کیفیت آموزشی آن کالج، عددی بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو به‌ازای هر سال را شامل شود. همچنین در هر صورت، هزینه‌های خوراک و مسکن، چه در دوره‌ی دانشجویی در دانشگاه و چه در دوره‌ی تحصیل در کالج، برعهده‌ی خود دانشجو است و دانشگاه‌ها یا کالج‌ها در آلمان، وظیفه‌ای برای تامین خوابگاه یا محل استقرار دانشجویان خود ندارند. 

به راهنمایی و مشاوره بیشتری نیاز دارید؟

آیا برای گرفتن پذیرش پزشکی در آلمان یا قبولی در دوره‌های M-Kurs به راهنمایی و مشاوره بیشتری نیاز دارید؟ کافیست فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم و شما را در هرچه بهتر انجام دادن فرایند کمک کنیم.

سایر مطالب این حوزه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه‌های متن

M-Kurs، امتحان، پذیرش، پذیرش دانشگاه، پزشکی، پزشکی در آلمان، تحصیل، تحصیل پزشکی در آلمان، تحصیل در آلمان، دانشجو، دانشگاه، دوره M-Kurs