آن‌ها که دارند، ما که نداریم

مطابق با داده‌های موسسه رابرت کخ (RKI)، تاکنون ۴۱.۱میلیون نفر در آلمان تاکنون به‌طور کامل واکسینه شده‌اند. یعنی یا هر دو دوز واکسن یا واکس‌های تک-دوزی جانسون-جانسون را دریافت کرده‌اند. این‌عدد، ۴۹.۴٪ از جمعیت کل آلمان است. این درحالی‌ست که ۵۰.۶میلیون نفر همچنان در برابر کرونا ایمن نشده‌اند.

انتقادها نسبت به سرعت واکیسناسیون در آلمان درحالی رو به افزایش است که دیروز (یکشنبه ۲۵ جولای ۲۰۲۱) بیش از ۱۱۹۰۰۰ دوز واکسن در کل آلمان تزریق شده و در میان ایالات این کشور، برمن با تزریق حداقل یک دوز به ۶۹.۸٪ از جمعیت، در رده نخست بهترین عملکرد واکسیناسیون قرار دارد.

تمامی فشارها و انتقادات به عملکرد مسئولان واکسیناسیون در آلمان زمانی رخ می‌دهد که بخش بزرگی از جوانان حاضر به‌دریافت هیچ‌گونه واکسنی نبوده و تحت تاثیر تبلیغات رسانه‌ای، تجمع‌های بسیاری هم بر علیه واکسیناسیون و محدودیت‌ها برگزار کرده‌اند. آش تا جایی شور است که وزیر بهداشت ایالت نیدا-زاکسن، با بیان این نکته که: «ما در میانه راه رسیدن به ایمنی در برابر کرونا با واکسیناسیون هستیم و تمرکز را بر واکسیناسیون گروه ۲۰ تا ۴۰ساله گذاشته‌ایم.» اضافه می‌کند: «البته که نسل‌های جوان‌تر می‌توانند تا هر زمان که بخواهند دریافت واکسن را به‌تعویق بیاندازند.» و در نهایت دست به تهدید می‌زند:

ما تا انتهای ماه ژوئن (Juni) واکسیناسیون گروه‌های حساس را محقق کرده‌ایم و حالا همگان این شانس را دارند که هرکجا که می‌خواهند و در هر زمان که بخواهند واکسینه شوند. آزمایشات تشخیصی کرونا گرچه راهنمای خوبی برای تشخیص بار اثرگذاری ویروس هستند اما از پائیز به‌بعد، باید کم‌کم به این فکر کنیم که تست‌های کرونا، برای کسانی که واکسن را دریافت نکرده‌اند، دیگر رایگان نباشد.

بازی را اما رئیس‌دفتر صدراعظم (وزیر دفتر صدراعظم) هلگه براون آغاز کرد. او در آخر هفته‌ای که گذشت نسبت به امتناع‌کنندگان از واکسن هشدار داده بود که باید خود را برای محدودیت‌هایی (نامشخص در آینده) آماده کنند. رئیس ایالت بادن-ووتنبرگ، وینفرید کرشمان (از حزب Grünen) واکسیناسیون را برای تمامی افراد بزرگسال اجباری اعلام کرده اما آرمین لاشت، بخت اول رسیدن به مقام صدراعظمی پس‌از مرکل، هنوز در خصوص این مشکل بزرگ اجتماعی در این کشور اظهار نظر نکرده است.

در طرف مقابل اما جامه‌ی عمل پوشاندن به چنین تهدیدی یا سایر تهدیدها برای اعمال محدودیت برای کسانی که واکسن دریافت نکرده‌اند، کار چندان راحت و آسانی به‌نظر نمی‌رسد. شتفان ریکسن (Stephan Rixen) وکیل قانون اساسی، نسبت به چنین تهدیدهایی هشدارهای جدی داده و آن‌ها را راه نامناسبی برای ترغیب جمعیت نسبت به واکسیناسیون دانسته است. به‌اعتقاد او، دولت بدون ارائه دلیل و منطق مشخص، هرگز نمی‌تواند هیچ‌گونه تهدیدی یا محدودیتی را نسبت به افراد مورد اشاره اعمال کند و باید از برنامه‌هایی مانند دادن اجازه ورود به استادیوم، سینما و رستوران تنها برای کسانی که واکسینه شده‌اند، عقب‌نشینی کند.

رئیس حزب FDP، کریستین لیندا اما تمام قد در برابر اقدامات سیاستمداران احزاب مقابل (CDU, CSU و Grünen) ایستاده. او با ذکر این نکته که: «به‌لطف خدا کنترل حقوق اساسی که در قانون اساسی معین شده‌اند در دست سیاستمدارانی از CDU یا وینفرید کرشمان نیست.» هرگونه اجبار به محدودیت، به‌جز استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی را تعدی به آزادی برشمرده است.

همسایه شمالی، دانمارک اما واکسیناسیون را جور دیگری پیش برده. نزدیک به ۱۵۰هزار نفر در این کشور، دو دوز واکسن خود را از دو برند متفاوت دریافت کرده‌اند! دولت دانمارک و سیاستمداران آن گرچه بر پایه‌ی پژوهش‌های صورت‌گرفته از این اقدام کاملا مطمئن و راضی به‌نظر می‌رسند اما از آن‌جا که بسیاری از کشورها چنین روشی را غیراستاندارد دانسته و از ارائه پذیرش یا ویزا به کسانی که وضعیت واکسیناسیون نامشخصی داشته باشند امتناع می‌کنند. بنابراین دولت، تصمیم دارد تا دوز سوم را برای تزریق هرچه سریعتر به این جمعیت ۱۵۰هزار نفری آماده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *